Azerbaycan’da Tıp Eğitimi

Neden Azerbaycan’da Tıp Eğitimi Almalıyım?

Azerbaycan modern Avrupa ülkelerinden biridir. Azerbaycan’da eğitim alarak 3 dilde eğitim alma şansına sahip olacaksınız – Azerbaycan (Türk dilinin bir lehçesi olarak kabul edilebilir), Rusça ve İngilizce.

Azerbaycan Üniversitelerinde eğitim seviyesi çok yüksektir. Bu üniversitelerden mezun olan öğrenciler sadece Azerbaycan’da değil dünyanın her yerinde kolayca iş bulabilmektedir.

Azerbaycan geleceğiniz için bir sıçrama tahtası rolü oynayabilir. Azerbaycan’da eğitim alarak kolayca Azerbaycan vatandaşlığı elde edebilirsiniz ve bu vatandaşlık ile Avrupa ülkeleri de dahil olmak üzere birçok ülkeyi vizesiz ve bazılarını basitleştirilmiş vize ile seyahat etmek daha rahat olacaktır.

Tarihsel olarak Azerbaycan, Asya ile Avrupa arasında bir kavşak olarak kabul edilmiştir. Günümüzde Azerbaycan ve başkenti Bakü, enerji, ekonomi, ulaşım ve spor alanında çeşitli küresel proje ve etkinliklere ev sahipliği yapmaktadır.

Azerbaycan bölgenin en popüler turistik yerlerinden biri haline geldi. Her yıl 5500’den fazla uluslararası öğrenci okumak için buraya geliyor ve ülkenin çok kültürlü ortamını zenginleştiriyor. Üniversiteler genç ve gelecek vadeden bir ülke olarak dünyanın 43 farklı ülkesinden öğrenci, öğretim üyesi ve personeli ağırlamaktan gurur duyar. Azerbaycan’ın başkenti Bakü, Dubai’den sonra en çok ilgi gören 2. turizm destinasyonu oldu.

Azerbaycan, Avrasya’nın en hızlı büyüyen ekonomilerinden biridir ve bu nedenle, komşu ülkelerden ve dünyanın her yerinden öğrenciler için bir eğitim hedefi olarak küresel konumunu güçlendirmeyi amaçlamaktadır. Dereceler yalnızca Destekleyici ortamla İngilizce olarak öğretilir.

Azerbaycan’da eğitim, İngilizce öğretilen yüksek kaliteli dereceler almanın ekonomik bir yolu olabilir. Akademik mükemmellikte hiçbir taviz verilmese de, hem eğitim hem de yaşam giderleri, geleneksel eğitim destinasyonlarının çoğundan önemli ölçüde düşük kalmaktadır.

azerbaycan-tip-universitesi-1

Azerbaycan Tıp Üniversitesi

Azerbaycan Devlet Tıp Üniversitesi 19 Haziran 1930 yılında Azerbaycan (Bakü) Devlet Üniversitesi Tıp Fakültesi temelinde kurulmuştur. Azerbaycan Devlet Tıp Enstitüsü 5 Şubat 1991 tarihinden itibaren Üniversite statüsüne sahiptir. Eğitim sisteminin güçlü bir temelinin yanı sıra dünya çapında tıp bilimine önde gelen bilim adamlarını mezun verdi.

AMU, hem Azerbaycan Cumhuriyeti hem de dünyanın birçok ülkesi için 63.000’den fazla tam nitelikli doktor ve eczacı yetiştirmiştir. AMU’nun yetenekli doktorlar ve tıp bilimcileri yetiştirme konusundaki nicel ve nitel endeksleri, önde gelen bazı ülkelerinkilerle karşılaştırılabilir. Günümüzde üniversite kliniklerinin işleyişi, maddi ve teknik temelin ileri düzeyde güçlendirilmesi, tıp eğitiminin kalitesinin işgücü piyasasının ihtiyaç ve beklentilerini karşılayacak şekilde iyileştirilmesi yönünde köklü bir değişimi beraberinde getirmiştir.

Azerbaycan Tıp Üniversitesi’nin idari binası, 6 öğretim binası, bilim-araştırma merkezi, öğrenci kantin ve büfeleri, sağlık tesisi, yayınevi ve gazetesi, yüzme havuzlu büyük spor kompleksi, temel kütüphane ve laboratuvarları bulunmaktadır. Şu anda Genel Tıp 1 ve 2, Halk Sağlığı, Diş Hekimliği, Farmakoloji, Askeri Tıp ve Askeri hemşirelik olmak üzere 7 fakültede 7 binden fazla öğrenci eğitim görmektedir. 21 ülkeden 1000’den fazla yabancı öğrenci var.

Üniversitenin öğretim kadrosu 3 Bilimler Akademisi Üyesi (Akademisyen), 4 Bilimler Asistanı (İlişkili Akademisyenler), 184 bilim doktoru (DM), 993 Doktora, 18 onurlu bilim çalışanı, 22 onurlu doktor, 5 onurlu lise çalışanları. Hepsi Tıp Üniversitesi’nin 75 bölümünde pedagojik ve bilimsel faaliyetlerde yer almaktadır. Üniversite’de eğitim 3 dilde (Azerice, İngilizce ve Rusça) yürütülmektedir.

Üniversite, 20’den fazla yabancı ülkeden 30’un üzerinde üniversite ve kurumla düzenli olarak akademik değişim ve bilimsel araştırma işbirliği yürütmektedir. 1996 yılında Üniversite, Dünya Yüksek Kurumlar Birliği Uluslararası Siciline tescil edilmiştir. AMU, 2002 yılında Avrupa Üniversiteler Birliği’ne tam üye oldu ve Karadeniz Üniversiteler Ağı’na tam üye oldu. AMU yakın zamanda Therapeutic (2010’dan beri), Onkoloji (2007’den beri), Dental (2002’den beri) gibi yeni 3 Klinik Üniversite Hastanesine sahiptir. 500 yatak kapasiteli Genel Cerrahi Hastanesi – Güney Kafkasya’nın en büyük üniversite hastanesi (2013’ten beri). Bu hastanelerin tamamı, tıbbın tüm alanlarında dünya çapında kıyaslanabilir sonuçlar elde etmek için tedavi ve öğretim için tam donanımlıdır.

Neden Azerbaycan Tıp Üniversitesi

MCI/PMDC/WHO tarafından tanındı

Azerbaycan’da Tek Devlet Tıp Üniversitesi

90 Yıllık bir geçmişe sahip

Azerbaycan Tıp Üniversitesi, Kafkas Üniversiteler Birliği, Türk Üniversiteler Birliği ve Karadeniz Üniversiteler Ağı üyesidir.

Üniversite öğrencileri Uluslararası Tıp Öğrencileri Dernekleri Federasyonu’nun (IFMSA) aktif üyesidir.

AMU, hem Azerbaycan Cumhuriyeti hem de dünyanın birçok ülkesi için 63.000’den fazla tam nitelikli doktor ve eczacı yetiştirmiştir.

AMU’nun mevcut 4 kliniğinin yanı sıra 6 akademik bina, bir ofis binası ve 1700 kişilik 6 öğrenci yurdu bulunmaktadır. Sadece 11 katlı modern bir eğitim binası 2.500 öğrenciyi ağırlayabilmektedir. Üniversitenin bir dizi teorik bölümü, bir internet merkezi, yaklaşık 1 milyon kitap stoğuna sahip eşsiz bir kütüphane ve Tabib yayınevi bulunmaktadır.

6 öğrenci yurdu bulunmaktadır. 2’si kız, 2’si erkek ve 2’si yabancı uyruklu öğrenci yurtlarıdır. Pansiyonlar, uydu antenleri aracılığıyla dünya kanallarının izlenmesine izin veren okuma odaları, kütüphaneler, TV’ler ile donatılmıştır. Pansiyonun her katında dinlenme odaları ve öğrenci misafirleri için bir oda bulunmaktadır. Odalarda her katta ortak mutfak, en modern uyku mobilyaları, gardıroplar ve her öğrenci için bilgisayar masası bulunmaktadır. Pansiyonlarda ısıtma, gaz, elektrik, telefon ve internet hatları birbirine bağlıdır.

Eksiksiz güvenlik hizmeti, 7/24 hizmet, her katta CCTV Kamera, her giriş ve çıkışta Merkezi Güvenlik noktası içerir.

Hiç bir sınav sonuçu ve puanı olmadan sizde Azerbaycan TIP Üniversitesi öğrencisi ola bilirsiniz. 0 546 288 21 42

İletişim: https://egeteam.com/#contact