Azerbaycan’da Eğitim Sistemi

Kardeş ülke olarak bilinen Azerbaycan, Türkiye’den giden birçok öğrenciye ev sahipliği yaparak başarılı bir eğitim hayatı sürdürmelerini sağlıyor. Bu noktada Azerbaycan eğitimi sistemi ile ilgili birçok husus söz konusudur. Çünkü eğitim sistemi ülkeden ülkeye farklılık gösteren bir sistemdir. Bu nedenle Azerbaycan’da eğitim almak isteyenler Türkiye’den farklı olan bu eğitim sistemi ile ilgili detaylı bir şekilde bilgi sahibi olmak ister.

Azerbaycan’da eğitim sistemi; orta okul eğitimi, ilk ve orta meslek eğitimi, yüksek eğitim gibi farklı aşamalardan oluşmaktadır. Türkiye eğitim sistemi ile benzerlik gösteren bazı hususlara sahip olsa da lisans düzeyine kadar içeriği farklıdır. Bu noktada genel olarak orta eğitimin 3 aşamadan oluştuğunu ifade edebiliriz. Orta eğitim; ilkokul, genel orta eğitimi ve tam orta eğitimi şeklindedir.

Azerbaycan’da Eğitim Sisteminin İçeriği

Azerbaycan’da çocuklar 6 yaşında okula başlıyor. İlkokul 5.sınıfa kadar devam etmektedir. Bu eğitim yıllarında çocuklara genel becerileri, hayat bilgisi ve okuma yazma alışkanlığı ile ilgili bilgiler verilmektedir. Genel orta eğitim ise beşinci sınıftan dokuzuncu sınıfa kadar olan eğitimi kapsar. Türkiye’de ki ortaokul olarak ifade edilebilir. Tam orta eğitim ise 2 yıldır ve on birinci sınıfa kadar olan eğitimi kapsamaktadır. Genel orta eğitim mezunları Türkiye’de ki lise mezunları ile aynı statüdedir.

İlk meslek ve genel meslek eğitimine bakıldığında toplumdan gelen taleplere göre toplumsal, sanatsal meslekler ile ilgili eğitimler sunulmaktadır. Bunlar genel olarak Türkiye’de bulunan meslek liseleri ile benzerlik göstermektedir. Bu okullardan mezun olan öğrenciler Türkiye’den farklı olarak meslek sertifikalarına da sahip olmaktadır.

Azerbaycan’da Yüksek Eğitim

Azerbaycan’da yüksek eğitim aşaması da genel olarak lisans, yüksek ve doktoradan meydana gelmektedir. Bu sistem Türkiye’de ki ile aynıdır. Bu okullardan mezun olan öğrencileri mezun oldukları lisans derecesine göre diplomaya sahip olmaktadır. Yükseköğretim Kurumları ve bilimsel kuruluşların yabancı öğrenci kabulü yapması mümkündür. Bu kabuller Azerbaycan’ın uluslararası anlaşmaları ile yüksek eğitim kurumu ve yabancılar ile imzalanan anlaşmalar doğrultusunda gerçekleştirilmektedir. Doktora eğitimini Azerbaycan’da tamamlamış olan öğrenciler bilimsel alandaki bireyler tarafından bilimsel derecelerini gösteren belgelere sahip olmaktadır.

Azerbaycan’da Hazırlık Eğitimi

Azerbaycan’da eğitim almak isteyen öğrenciler özellikle lisans, yüksek lisans ve doktora eğitimleri ile ilgili konuları merak etmektedir. Bu noktada hazırlık eğitiminde İngilizce, Rusça ve Azerice dillerde eğitim verilmektedir. Bu diller öğrenciler için hazırlıkta son derece önemlidir. Uluslararası öğrenciler dil yeterliliklerini IELTS, TOEFL gibi uluslararası geçerliliğe sahip olan sınavlara girerek gösterebilirler. Özellikle dil yeterliliğinin istendiği okullarda öğrencilerin 1 yıllık hazırlık eğitimi almaları gerekebilir. Bu hazırlık eğitiminden sonra Azerbaycan üniversitelerinde lisans ve yüksek lisans eğitim alabilirler.

Yeterlilik sınavını geçemeyen öğrencilerin 1 yıl boyunca Azerbaycan dilinde zorunlu hazırlık dersleri görmeleri gerekir. Hazırlık kursunun sonunda gerçekleştirilen sınavdan başarı elde eden öğrencilere belge verilir. Daha sonra bu öğrenciler yüksek öğretim kurumlarına eğitim görmeye başlayabilir. Azerbaycan’da Türkçe, Azerice, Rusça ve İngilizce lisans eğitimi alması mümkündür. Öğrencilerin Türkçe eğitime alınırsa herhangi bir hazırlık okunmasına gerek yoktur.

Azerbaycan’da Lisans Eğitimi

Azerbaycan’da üniversite eğitim almak isteyen kişiler tarafından merak edilen bir diğer husus ise Azerbaycan’da lisans eğitimidir. Azerbaycan üniversitelerine giriş sırasında herhangi bir koşul aranmamaktadır. Türkiye’den gidecek olan öğrencilerin lise diplomaları ile YKS sınavına girmeden başvurularını gerçekleştirebilmeleri mümkündür. Ancak bazı bölümlerde kontenjan kısıtlaması bulunmaktadır. Bazı bölümler ise YKS puanı olan öğrencilere çeşitli avantajlar sunmaktadır.

Azerbaycan üniversite diplomaları 50’den fazla ülkede geçerliliğe sahiptir. Bunun yanı sıra çeşitli üniversiteler ve dünyanın önde gelen üniversitelerinde de partner olarak eğitim çalışmaları sürdürülmektedir.

Azerbaycan’da bulunan üniversiteler Türkiye Yüksek Öğrenim Kurumu (YÖK) tarafından tanınan üniversitelerdir. Öğrenciler üniversite eğitimlerinden sonra Türkiye’ye döndüklerinde çeşitli başvuruları gerçekleştirerek denklik belgesi alabilir ve burada çalışabilirler. Bunun yanı sıra ÖSYm’den başvuru yaparak sınava girmeden devlet üniversitelerinde denklik alınabilmesi mümkündür. Ancak müfredat farklılıklarının olmaması gerekir. Denklik başvuruları için diş hekimliğinden mezun olan öğrenciler STS sınavına girmelidir. Tıp mezunlarının ise klinik bilimler ile temel bilimler sınavlarına girmeleri gerekir.

Azerbaycan yüksek öğrenim sistemine bakıldığında lisans eğitim için 4 yıl, yüksek lisans eğitim için 2 yıl, doktora eğitimi için ise 3 yıl eğitim görülmesi gerekir. Bunun yanı sıra Azerbaycan’da tıp 6 yıl, diş hekimliği 5 yıl ve eczacılık 4 yıldır. Yıllık eğitimi ücretlerinin ise 800 Dolar ile 4000 Dolar arasında değişkenlik gösterdiğinden bahsedebiliriz.

Azerbaycan üniversitelerinde sınıf geçme sistemi için Türkiye’de ki sistem ile büyük benzerlik göstermektedir. Öğrenciler dönem başladıktan 5-6 hafta son yapılan vize sınavları ve dönem sonunda gerçekleştiren final sınavları ile notlandırılmaktadır. Bu sayede öğrencilerin geçip kaldığı belirlenmektedir.

Azerbaycan’da Yüksek Lisans Eğitimi

Azerbaycan üniversitelerinde öğrencilere yüksek lisans eğitimi verilmektedir. Türkiye’de verilen lisans programlarından mezun olan öğrencilere sınav koşulu olmadan Azerbaycan üniversitelerinde genel olarak yüksek lisans programlarına başvuru yapabilmektedir.

Azerbaycan’da yüksek lisans eğitimi 2 yıldır. Tezli yüksek lisans programlarında eğitim gören bireyler 1 yıl ders gördükten sonra kendilerine atanan danışman gözetiminde 1 yıl tez hazırlamaktadır. Hazırlanan bu tez, üniversitelerinde ilgili kuruluna gönderilir ve öğrencilerin yüksek lisans diploması almaya hak kazanmalarını sağlamaktadır.

Azerbaycan’dan yüksek lisans eğitimi almak isteyen öğrenciler genel olarak uluslararası ilişkiler, enerji bölümü gibi bölümleri tercih etmektedir. Bunun yanı sıra İngilizce, Rusça, Türkçe ve Azerice dillerinde eğitim almaktadır.

Azerbaycan’da Eğitim ve YÖK Denkliği

Azerbaycan’da Yüksek Öğretim Kurulu tarafından bazı üniversiteler tanınmaktadır. Ancak tanınmayan üniversitelerin de olduğundan bahsedilmektedir. Bu doğrultuda Türk öğrencileri eğitimlerini Azerbaycan’da almak istediklerinde herhangi bir şekilde olumsuz bir durumla karşılaşmamak için bilgi almaları çok daha doğru olacaktır.

EGETEAM Yurtdışı Eğitim Danışmanlık Merkezi Ayrıcalıkları

Azerbaycan ve Türkiyede ofisi bulunan az saylı eğitim danışmanlık ofislerinden biriyiz. Güvenilir bir şekilde yurtdışı eğitimi almak istiyorsanız doğru adrestesiniz. Firma olarak sizlere sunduğumuz ayrıcalıkları hizmetler için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Türkiye / İstanbul ofisi: Cihannuma Mah. Hüsnüsavman Sk. Çelik Ap. No:40, Daire:14 Beşiktaş | +90 546 288 21 42

Azerbaycan / Bakü ofisi: Nizami sk. 92 | +994 50 202 21 42

[email protected]