Azerbaycan Üniversiteleri YÖK ve MEB Denkliği

Azerbaycan Üniversiteleri YÖK ve MEB Denkliği

Eğer siz de Azerbaycan’da bir üniversiteye gitmek istiyorsanız fakat kafanızda soru işaretleri varsa, işte bu yazımız tam da size göre! Azerbaycan Üniversiteleri YÖK ve MEB Denkliği ile sorunsuz bir şekilde üniversiteniz tanınabilir ve siz de istediğiniz alandaki eğitimi rahatlıkla alabilirsiniz.

Azerbaycan’da; ADA Üniversitesi, Adliye Akademisi, Ateşler Yurdu Üniversitesi, Azerbaycan Çalışma ve Sosyal İlişkiler Üniversitesi, Azerbaycan Devlet Beden Eğitimi ve Spor Akademisi, Azerbaycan Devlet Deniz Akademisi, Azerbaycan Devlet Ekonomi Üniversitesi, Azerbaycan Devlet Medeniyet ve Güzel Sanatlar Üniversitesi, Azerbaycan Devlet Petrol ve Sanayi Üniversitesi, Azerbaycan Devlet Ressamlık Akademisi, Azerbaycan Diller Üniversitesi, Azerbaycan İlahiyat Enstitüsü, Azerbaycan Kooperatif Üniversitesi, Azerbaycan Millî Konservatuvarı, Azerbaycan Mimarlık ve İnşaat Üniversitesi, Azerbaycan Teknik Üniversitesi, Azerbaycan Tıp Üniversitesi, Azerbaycan Turizm ve Yönetim Üniversitesi, Azerbaycan Üniversitesi, Bakü Avrasya Üniversitesi, Bakü Devlet Üniversitesi, Bakü İşletmecilik Üniversitesi, Bakü Kızlar Üniversitesi, Bakü Koreografi Akademisi, Bakü Mühendislik Üniversitesi, Bakü Müzik Akademisi, Bakü Slav Üniversitesi, Bakü Yüksek Petrol Okulu, Batı Hazar Üniversitesi, Devlet Gümrük Hizmeti Akademisi, Devlet Güvenlik Hizmetinin Haydar Aliyev adına Akademisi, Devlet Yönetim Akademisi, Hazar Üniversitesi, Millî Havacılık Akademisi, Millî Müdafaa Üniversitesi, Olağanüstü Haller Bakanlığı Akademisi, Polis Akademisi, Tefekkür Üniversitesi, Azerbaycan Devlet Tarım Üniversitesi, Azerbaycan Teknoloji Üniversitesi, Gence Devlet Üniversitesi, Lenkeran Devlet Üniversitesi, Mingeçevir Devlet Üniversitesi, Nahçıvan Üniversitesi, Nahçıvan Devlet Üniversitesi, Nahçıvan Öğretmenler Enstitüsü ve son olarak Sumgayıt Devlet Üniversitesi gibi üniversiteler bulunmaktadır. Gördüğünüz gibi Azerbaycan Üniversiteleri hem özel hem de devlet üniversitesi olarak ayrılmaktadır.

Yurtdışındaki üniversitelerden alınan diplomaların eşdeğer olup olmadığını ve yetkinlik düzeyi ve alan belirten belgeye verilen isim denklik belgesidir. Genel olarak bakıldığında ise Azerbaycan’daki birçok üniversite YÖK tarafından tanınmıştır. Bu üniversiteleri sizler için aşağıda sıraladık:

Nahçıvan Devlet Üniversitesi

Azerbaycan Medeniyet ve İnce Sanat Üniversitesi

Odlar Yurdu Üniversitesi

Gence Devlet Üniversitesi

Azerbaycan Tıp Üniversitesi

Bakü Devlet Üniversitesi

Azerbaycan Devlet İktisat Üniversitesi

Azerbaycan Pedagoji Üniversitesi

Azerbaycan Diller Üniversitesi

Azerbaycan Mimarlık ve İnşaat Üniversitesi

Azerbaycan Teknik Üniversitesi

Azerbaycan Gence Devlet Agrar Üniversitesi


1623662588.8Q3A9312-копия

Azerbaycan’da Üniversite Okumak

Kardeş ülkemiz olan ve Ateş Ülkesi olarak bilinen Azerbaycan’ın başkenti Bakü’dür, kültürlerimiz benzerlik göstermektedir ve bu sayede de Türk öğrenciler tarafından tercih edilen bir ülke olmaktadır. Kabul için tek şart öğrencinin liseden mezun olmasıdır.

Yaşam ve öğrenim ücretlerinin uygun olduğu, modern, öğrenci dostu ve güvenilir bir ülke olarak nitelendirilebilir. Manat para birimi kullanılan bu ülkedeki eğitim süresi eylül ve mayıs ayları arasındadır.

Azerice, İngilizce ve Rusça dilinde eğitim veren Azerbaycan üniversiteleri belirli standartlara göre ve birçok alanda kaliteli bir eğitimi öğrencilerine sunmaktadır. Hem dil öğrenimine önem veren hem de yetenek ve ilginize göre eğitim sistemine sahip olan bir ülkedir. Genel olarak Azerbaycan’daki üniversitelerin müfredatı Türkiye’deki üniversitelere benzer. Azerbaycan üniversiteleri için denklik sağlama koşulunun yanı sıra bazı bölümlerde mülakata da ihtiyaç duyduğunu belirtmek isteriz.

Azerbaycan’da eğitim süresi lisansta dört, yüksek lisansta iki, doktorada üç, eczacılıkta beş ve tıpta ise altı yıl olarak ayrılmaktadır. Yurt dışından gelen öğrenciler için ise sınav sonucu aranmamaktadır. Aynı zamanda da eğitim ücretleri diğer yerler ile karşılaştırıldığında daha uygun denilebilir. Sizler de Azerbaycan’da eğitim gördükten sonra yüksek lisans eğitimi almak isterseniz de part-time veya full-time çalışma seçeneğiniz bulunmaktadır.

Azerbaycan Üniversite Fiyatları Nelerdir?

Eğitim fiyatları okula, şehre ve bölüme göre değişiklik göstermektedir.

Yıllık bazda bakıldığında Azerbaycan üniversite fiyatları 800 ila 2500 dolar arasında değişiklik göstermektedir. Sağlık bölümlerinde ise Azerbaycan üniversite fiyatları artmakta ve yaklaşık 3000 ve 4000 dolar arasında seyretmektedir. Azerbaycan’da universite okumak ile ilgili aklınızdaki tüm soru işaretlerine cevap bulmak için, YÖK ve MEB tarafından denkliği bulunan üniversiteler hakkında bilgi almak için bizlerle iletişime geçerek danışmanlarımızdan en hızlı şekilde bilgi alabilirsiniz.

1605103662574564595_1000x669

Azerbaycanda Hukuk Eğitimi Nasıl?

Azerbaycan’da universite çeşitleri yukarıda da bahsettiğimiz gibi bir hayli geniş olmaktadır. Sayısal bölümlerden tutun sözel bölümlere kadar alanında en iyilerin bulunduğu üniversitelerde eğitim görmek kariyeriniz için gerçekten de oldukça önemli olacaktır.

Siz de adalet benim alanım ve bu uğurda iyi bir eğitim almak istiyorum diyorsanız, hukuk okumak isteyen öğrenciler için de iyi bir fırsat olan Azerbaycan’da hukuk eğitimi nasılmış gelin hep beraber bakalım. Azerbaycan’da ilk yıl hazırlık ve dört yıl da lisans eğitimi olmak üzere hukuk eğitimi alınabilmektedir. Fiyatları ise hazırlık için yaklaşık 900 dolar ve asıl bölüm için ise 3000 dolar arasında değişmektedir. Müfredatı Türkiye ile aynı olduğu için denklik verilmektedir.

Üniversite öğrencilik hayatındaki önemli dönüm noktalarından bir tanesidir ve hem iyi bir eğitim almak hem de sosyal yanını geliştirmek her öğrencinin hakkıdır. Bu konuda Azerbaycan günden güne eğitim kalitesini yükseltmiştir. Azerbaycan’da hukuk eğitimi veren üniversiteler de aynı şekilde kaliteli eğitimi de öğrencilerini beklemektedir.