Azerbaycan Devlet İktisat Üniversitesi

Azerbaycan Devlet İktisat Üniversitesi

Üniversite eğitimi herkesin mutlaka deneyimlemesi gereken eşsiz bir tecrübe olarak akıllara kazınır ve her bireyin kişisel yaşamında müthiş bir yer edinir. Dünya genelinde birçok kişi tarafından bilinen ve ilgiyle takip edilen üniversitelerden biri olan Azerbaycan Devlet İktisat Üniversitesi ise her sene birçok öğrenciyi mezun ederken yeni öğrencilere de merhaba demektedir.

Azerbaycan üniversiteleri her daim ilgi çekmiştir. Çünkü Azerbaycan’da eğitim her zaman öncelikli hale gelen sektörlerden biri olmuştur. Bugün sizlere Azerbaycan Devlet İktisat Üniversitesi’ni en ince ayrıntılarına değin anlatıyor olacağız. Böylece aklınızda bu okula dair herhangi bir soru işareti de kalmamış olacak. O halde sizi bekletmeden tüm detaylara hep beraber bir göz atalım.

azerbaycan-devlet-iktisat-universitesi-21

Azerbaycan Devlet İktisat Üniversitesi Hakkında Genel Bilgiler

Burası aslında ilk zamanlarda bir enstitü idi. 1959 ve 1966 seneleri arasında enstitünün faaliyetleri tamamen geçici bir biçimde durdurulmuştur. Daha sonra ise yeniden açılarak Azerbaycan Halk İktisat Enstitüsü ismi ile 1987 yılına değin bağımsız olarak eğitim vermeye devam etmiştir. Azerbaycan eğitim sistemi konusunda son derece aktif bir biçimde görev alan bu enstitü; 1987-1990 seneleri süresince Leningrad Maliye İktisat Enstitüsü Bakü şubesi biçiminde eğitim vermeyi sürdürse bile ilk önce 1990’da Azerbaycan Devlet İktisat Enstitüsü ile birleşip Azerbaycan Devlet İktisat Üniversitesi ismini aldı.

Buraya başvuru yapan her öğrenciye modern bir eğitim verilmektedir. Tam donanımlı bir okul olan Azerbaycan Devlet İktisat Üniversitesi’nden eğitim alan herkes buradan çok memnun kalmaktadır. Ayrıca bu okulun hastanesi öğrencilerinden herhangi bir muayene ücreti talep etmemektedir. Tamamen ücretsiz bir biçimde tedavilerinizi yaptırabilmiş oluyorsunuz. İki yüz bini geçen akademik kaynağa sahip olan kütüphanesi ile de dünya genelinde adından sıkça söz ettiren bu eğitim kurumu, herkesin eğitim görmesi gereken kusursuz bir yerdir.

Bu Okulda Bulunan Tüm Bölümler Hakkında Bilgiler

Azerbaycan’da üniversite okuyacak kişiler bu okulda hangi bölümlerin olduğunu da bilmelidir diye düşünüyoruz. İşte konuya dair bilmeniz gereken her şey ve çok daha fazlası…

1989 yılında kurulan bu okulun beş bölümünde 2000 öğrenci eğitim almaya devam ediyor. Her fakültede de birden fazla akademisyen yer alıyor.

Okulda bulunan bölümler şöyle özetlenebilir:
 1. Ekonomi
 2. Uluslararası İlişkiler
 3. Uluslararası Ticaret
 4. Sanayi Ekonomisi
 5. Maliye
 6. Muhasebe
 7. İstatistik
 8. Bilgisayar
 9. İşletme
 10. Ticaret
 11. Pazarlama
 12. Gıda Ürünleri Üretimi ve İncelenmesi
 13. Tasarım Mühendisliği
 14. Gıda Ürünleri Teknolojisi
 15. Teknoloji Makineleri ve Saha Mühendisliği
 16. Sosyolojik İnceleme ve Danışmanlık

Azerbaycan’da Genel Eğitim Sistemi

Türkiye’nin kardeş ülkesi olarak da bildiğiniz Azerbaycan, Türkiye’den yola çıkan birçok öğrenci bireye kapısını açmaktadır. Başarılı bir eğitim serüvenine çıkmak isteyen her genç de kesinlikle burayı tercih etmelidir diye düşünüyoruz. Bunun nedeni ise eğitim sisteminin son derece güçlü hatlarla beraber oluşturulmasıyla yakından alakalı olmaktadır.

Azerbaycan Devlet İktisat Üniversitesi’nin eğitim sistemi; en iyi detaylarla beraber kusursuz biçimde oluşturulmuştur. Azerbaycan’da yüksek öğrenim evresinde genel manada lisans, yüksek lisans ve doktora gibi temel prensiplerden oluşmaktadır. Bahsi geçen bu eğitim sistemi prensipler açısından Türkiye’dekine bir hayli benzemektedir.

Bahsi geçen okullardan mezun olan kişiler mezun oldukları düzeye göre diploma alırlar. Yükseköğretim mercileri ve bilimsel kurumların yabancı öğrencileri de kabul ettiği birçok farklı program vardır. Ayrıca bu okula belli bir ücret ödemesi de yapmak gerekecektir. Azerbaycan üniversite fiyatları konusunda sizlere şunu açıkça ifade edebiliriz; bu okulda eğitim dili Rusça ve Azericedir.

Lisans bölümleri için ise 1000 dolardan başlayan ücretler mevcut. Bahsi geçen ödemeyi yapar yapmaz eğitiminizi almaya da rahatlıkla başlayabilirsiniz. Herhangi bir sorun çıkmadan kaydınız anında alınacaktır. Böylece yeni eğitim sürecine hemen adapte olabilirsiniz. Harika değil mi? O halde acele edin, fırsatları yakalayın.

Azerbaycan’da üniversite eğitimi

Azerbaycan’da üniversite eğitimi almayı dileyen bireylerin en sık merak ettiği konu lisan eğitimi olmaktadır. Azerbaycan üniversitelerine giriş yapılacağı zaman herhangi bir koşul talep edilmez. Türkiye’den buraya gidecek olanların da lise diplomasıyla üniversite sınavına daha girmeden buraya gelmesi olasıdır. Fakat bazı bölümler konusunda kontenjan kısıtı olduğunu bilmelisiniz.

Azerbaycan üniversite diplomaları elliden çok ülkede geçerliliğe sahip haldedir. Bunun yanında türlü üniversiteler de dünyanın en önde giden üniversitelerini partner olarak seçerek çalışmalarını yapmaya devam etmektedir. Azerbaycan’da yer alan üniversiteler YÖK tarafından da aktif olarak tanınan kurumlar olmaktadır.

Öğrenciler üniversiteyi bitirdikten hemen sonra Türkiye’ye dönünce birçok başvuru sonucunda denklik belgesine sahip olabilir. Ayrıca Türkiye’de çalışabilirler. Ek olarak ÖSYM’den başvuru yapıp sınava hiç girmeden devlet üniversitelerinden de denkliğe sahip olabilirsiniz. Fakat müfredat konusunda farklılıklar olmamalı! Herkes aynı dersleri tekrar almakla yükümlü olmalıdır.

Ancak böyle olursa herhangi bir sorun çıkmayacak demektir. Aksi halde sürekli olarak sorunlarla uğraşmak durumunda kalırsınız. Tüm bunların olmaması adına üniversite kayıt sürecini de en dikkatli şekilde takip etmenizi öneriyoruz. Sizden talep edilen her bir belgeyi vermeli ve harcınızı da yatırmış olmalısınız. Gerisi hallolacaktır.

Sizler hiç bir hazırlık eğitimi okumadan Türkiye türkçesi, Azerbaycan türkçesi, Rusca ve İngilizce dillerinde eğitim imkanı sunuyoruz. Bizimle iletişim – https://egeteam.com/#contact